Jak vybrat kolečka na skateboard?

Skate kolečka tvoří důležitou součást vašeho skateboardu a nevyplácí se na nich šetřit! Kvalitní kolečka jsou vyrobená z polyuretanu v různých velikostech, barvách a tvrdostech. Kolečka vybírejte podle toho, jaký styl jízdy preferujete!

Pokud to se skateboardingem myslíte aspoň trochu vážně, nekupujte si kolečka v supermarketech - kolečka jsou často nekvalitní a nejsou vyráběna z polyuretanu, takže bude makačka uvést skateboard do pohybu a z takové koupě budete akorát znechucený a možná vás to i odradí od ježdění! A to by byla docela škoda, ne?

špatná skate kolečka

 

VÝBĚR KOLEČEK

 

Velikost koleček se měří v milimetrech (mm). Čím nižší je číslo, tím menší je kolečko. Většina koleček je v rozmezí 50-75 mm.

Velikost kolečka ovlivňuje jakou rychlostí se budete pohybovat - menší jsou pomalejší, větší rychlejší.

 

VELIKOSTI KOLEČEK

Malá kolečka skateboardu jsou jako stvořená pro technické triky. Pro Cruisery a longboardy se hodí větší kolečka, která vám zaručí nezbytnou rovnováhu a rychlost.

 

50-53 mm - malá, pomalejší kolečka, vhodná pro technické triky na streetu, skate parku a bowlu.

54-59 mm - optimální průměr koleček pro začátečníky, větší kolečka se hodí na street, kde je povrch nevyspitatelný, skateparky, bowl a rampy.

60 mm+ velká kolečka vhodná pro longboardy, old-school desky, downhill a dirt boardy - hrubý povrch a maximální rychlost

 Velikost koleček

 

TVRDOST KOLEČEK

Dalším faktor, který ovlivňuje jízdní vlastnosti je tvrdost koleček. Většina výrobců použává označení A, což je 100 bodová stupnice, která určuje tvrdost koleček. Čím vyšší číslo, tím je kolečko tvrdší. Průměrná tvrdost kolečka je 99A. Můžete narazit i na označení B, což je na stupnici tvrdosti o 20 méně. Například kolečko s označením tvrdosti 80B má stejnou tvrdost jako kolečko s označením 100A.

 

Obecně vzato, s tvrdšími kolečky dosáhnete vyšší rychlosti a jsou ideální na hladké povrchy jako jsou skateparky, měkčí kolečka jsou pomalejší a více se hodí na street, ale i do parku.

 

STUPNICE TVRDOSTI

78a - 87a Měkká kolečka vhodná na hrubé povrchy, ideální pro longboardy nebo street boardy, kterým nevadí kamínek nebo prasklina. Jsou navržené pro plynulou jízdu s hrubím povrchem.

88a-95a O něco tvrdší a rychlejší kolečka s o něco menší přilnavostí, která je ale stále skvělá. Vhodné na street a hrubý povrch.

96a - 99a Skvělá rychlost a přilnavost - celkově výborná kolečka. Parádní pro začátečníky začínající se streetem, v parcích, rampách, bazénech a prostě všude tam, kde je hladký povrch.

101a+ Nejvtvrdší a nejrychlejší kolečka s minimální přilnavostí. Prostě profi kolečka.

83b-84b Kolečka s B označením jsou extrémně tvrdá a stupnice je o 20 bodů nižší neš normální A stupnice.

 

Tvrdost skate koleček

 

PRO ZAČÁTEČNÍKY A STREET KILLERY

 

Na našem webu najdete kvalitní kolečka od ORBS, která jsou známá pro svou supr kvalitu a tvrdost. 

 

WELCOME ORBS Fantasamas jsou kolečka o klasické velikosti 54 mm, což ocení začátečníci a zároveň ti, kteří už holdují streetu. Tvrdost 100a zaručí skvělé jízdní vlastnosti - rychlost a přilnavost. Malé kamínky už nebudou vaší největší noční můrou! Kolečka s tvrdostí 100a jen tak nezlikvidujete!

ORBS%20welcome%20skateboards%20skate%20kole%C4%8Dka

 

 

WELCOME ORBS Preternaturals mají stejné parametry jako kolečka předešlá, tedy tvrdost 100a o velikosti 54 mm.

welcome-orbs-preternaturals-skate%20kole%C4%8Dka

 

PROFI POŽITEK

 

WELCOME ORBS Poltergeists jsou extrémně tvrdá kolečka 104a, která vám zaručí pořádnou rychlost! S těmito kolečky flatspotům odzvonilo!

Welcome%20skateboards%20ORBS%20kole%C4%8Dka%20profi%20skate%20kole%C4%8Dka

 

Nezapomínejte kolečka pravidelně prohazovat, vyhnete se tak tomu, že vzadu budou kolečka poloviční jako vepředu!