Bam Margera hvězda Jackass se vrací ke skateboardingu

Když se řekne Bam Margera, první co mě napadne, jsou televizní show JackAss nebo Viva La Bam a také mě napadá, že "byl" zatraceně dobrej skejtr a na tom se určitě shodnem!

Jenže Bam, už není to co býval. V americké show Family Theraphy se přiznal k alkoholismu což pro nikoho nebylo překvapením a jeho matka se bála o jeho život.

Nicméně to vypadá, že Bam to chce napravit a podle jeho instragramového účtu začal opět jezdit na skejtu. Toho si všimli i kluci z New Yorského magazínu Jenkem, zavolali na správná místa a je z toho rozhovor.

Pokud vám angličtina nedělá problémy, přečtěte si rozhovor v původní verzi. Pro ostatní tu mám přepis.

 Bam%20Margera%20rozhovor%20pro%20Jenkem

foto: Nikki Margera 

 

Takže Bame, opět skejtuješ?

Je to tak! Byl jsem si zajezdit v mini  rampě u otce Roberta Alemana. Má tam kruhovou býčí arénu a mini rampu s velkým logem Consolidated uprostřed, se všemi těmi obrázky Toma Cruise, zasranou kapelou Europe a Robem Lowem. Je to dívny. (Smích)

 

Před mnoha lety jsi řekl, že jsi přestal jezdit, protože tvoje chodidla jsou v pytli. Co se stalo?

No bylo to jako ostruha patní kosti měl jsem jich asi šest. Důvod proč mi trvalo, tak dlouho to vyléčit je, že to nebolelo při chůzi nebo běhu, bolelo to jenom při dopadu na skejtu. Takže nebyl nikdy spěch, nechat si to spravit.

Pak uběhlo čtyři nebo pět let kdy jsem neskejtoval a jestli jo, tak jedině jen tak okolo FDR parku nebo v parku u mého domu. Pak přišla zima, byl jsem v Estonsku na natáčení filmu o chlápkovi jménem Andy Mccoy. Hrál v kapele Hanoi Rocks s Iggy Popem. Byl říjen a tam už sněžilo a stmívalo se už ve tři odpoledne. Říkal jsem si, že se zabiju jestli nepojedu do Barcelona si zajezdit. Odletěl jsem do Barcelony, koupil si svůj skate po dvaceti letech a setkal jsem se s Winklem (filmář). A tam jsem byl dva měsíce na jakýmsi road tripu přes Španělsko.

 

 

 

Jakou desku sis koupil? Když jsi vešel do obchodu koukali na tebe lidi jakože „Pane jo, to je Bam!“?

Byl to surf/snow/skate shop, takže to nebyl ten pravý skateboard shop. Nemyslím si, že mě tam poznali. Koupil jsem si Madars Apse Element desku. Říkal jsem... já si kupuju Element desku… tenhle podnik by mi jich posílal dvacet zadarmo každý měsíc (smích) ale tam jsem si jednu desku koupil. Bylo to jednodušší koupit si desku než čekat s nadějí, že mi za 10 dní dorazí Element balík na adresu, kterou ještě neznám. Nevěděl jsem kam pojedu.

 

Máš ještě nějaký pouto s Elementem nebo to skončilo nedávno?

Už nemám. Chápu to, ale MTV byla moje priorita a Jackass taky. Mých 5 hodin skejtování každý den zmizelo. Když něco natáčíš pro televizi celý den se 40 lidmi, který jsou placený za to že tě točej, tak se moje skejtování obrátilo na 2 hodiny denně, pak na hodinu denně a pak po nějakou dobu jsem nejezdil vůbec.

Teď, když jsem začal skejtovat, Element mě kontaktoval a řekl, „ Jestli chceš, uvolnit další model nebo tu starou limitovanou věc, nebo jenom chceš jet na Element tours, jseš víc než vítán. Chceme tě zpět na skejtu.“ Zní to dobře, ale už mi je 37 (smích) docela to bolí skočit víc než 4 schody. Proto jsem v přechodu, míň to bolí.

Španělsko je na to skvělé místo. Všude jsou bank rampy, sezona je u konce, dětska mě rozpoznávají, neruší mě a čekají až doskejtuju. Když jsem byl doma, bylo to fakt směšný. Když jsem se ukázal ve skate parku, byl jsem jak nějaká zasraná Hollywooská star z červenýho koberce. Každej mě točil, takže jsem v podstatě nejezdil.

 

Na vrcholu tvé skate slávy, jakou nejbláznivější věc po tobě lidi chtěli abys předvedl?

Na jedné autogramiádě jsem snědl spoustu rajčat, a ještě jsem během podepisování srkal Coronu. Myslím si, že jsem toho tehdy vypil hodně, takže jsem ten mix rajčat a Corony vyblil. Po tom všem z řady vyskočila nějaká buchta a všechno to vycucala. To nebyl kousek od Jackass, bylo to jako, chci Bamovy blitky ve svém těle! Bylo to kurva divný. Bylo to fakt divný a ona byla fakt hezká o to víc to bylo ohromující. Vycucala všechny moje blitky jen tak, udělala to protože to chtěla v sobě.

 

Je pravda, že tvoje Element desky předčily v prodeji desky Tonyho Hawka?

Jo to je. Když vyšel Jackass 2 a Viva La Bam začal na MTV, tak se mých prodávalo okolo 12 000 za měsíc. Myslim, že Tony Hawk prodával okolo 11 000 nebo 10 000 desek za měsíc

 jenkem-bam-margera-07

Dostával jsi 2 nebo 4 dolary za desku tehdy?

Jo, a to jsem ještě nezmínil, že mě Element platil, za to že za ně jezdím.

 

Prodeje tvých bot od Adio musely být šílený?

To byli, když jsem byl na závodech GumBall Rally s Ryanem Dunnem, měl jsem fialové Lamborigini a nějakej naprostej debil z Dirty Sanchez (něco jako Jackass z Velké Británie) mi vzal auto z letadla bez mého vědomí a dělal s ním ty nejblbější věcí co ho napadly. Vytrhl mi spojku, takže auto nemohlo jet v opačném směru, nebo nešlo řadit na 1. a 2. Když jsem se vrátil do LA, Adio mi dali šek na 377 000 dolaru. Takže jsem šel na obchodního zastoupení Lamborgini bylo tam Lamborgini Murcielago za cenu 377 000 dolaru, prostě to tak mělo být, vzal jsem si ho.

 

377 000 dolaru bylo za přízeň k Adio za měsíc nebo čtvrtletí nebo za co?

Nevzpomínám si, jestli to bylo čtvrt roku nebo za rok, vše co vím je, že jsem potřeboval nový Lambo k dokončení Gumball závodu a hodnota šeku kterou mi dali byla stejná jako hodnota auta. Bylo to skvělé načasování.

 

Co Tony Hawk´s Underground 2, dostal jsi svůj podíl z prodejů, když jsi v podstatě byl hlavní postava?

Jo dostal, musím říct, že Tohy Hawk je chlapák když přijde na sjednocení skejtrů. Potkal jsem ho v Tampa Am nebo Pro strašně dávno, okolo roku 1999 nebo 2000, představil jsem se mu a řekl jsem mu „chci hrozně moc jet na Tony Hawk Tour“ a on řekl „dobře, jedeš!“ Takže jsem jel a od tý doby jsme dobrý kámoši, dál mě na obálku své druhé video hry a díky tomu jsem si koupil Ferrari Modenu. Takže díky chlape!

 

Bam%20Margera%20ve%20%C5%A0pan%C4%9Blsku%20Ollie

foto: Thomas Winkle

 

Vím, že jsi jako dítě napsal, že chceš být pro skater a chceš skejtovat s Tony Hawkem a chceš červené Ferrari. To je šílený, že jsi to vše udělal.

To jo, ale všechna ta sláva a ty sračky už mě dostaly, kdysi to bylo jednodušší se napít. Takže jsem pil. Pařil jsem s Rock hvězdami a teď za to platím. Musím se naučit všechny skate triky tady ve Španělsku, a to nezmiňuju že jsem byl o 13,6 kg těžší, ale teď jsem to všechno shodil, protože skejtuju každej zkurvenej den.

 

Štvou tě komentáře lidi „Vypadáš jako zkurvenej tlustej Phil!“

Je to frustrující, Phil je můj otec, takže bych měl vypadat jako on, ale vím, co tím myslí. Ale chlastání se občas hodí, protože mi to pomáhá všechno zapomenou. Teď se snažím dostat do formy a skejtovat a dělat to co mě baví.

 

Co bylo tím spouštěčem, začít znovu skejtovat? Bylo v plánu?

Nebylo to v plánu. Věděl jsem, že chci znovu skejtovat, ale frustrace byla velká. Je to jako Kerry Gets – je to hubeňour a kdyby přibral 14 kg a udělal kickflip přes pyramidu na první pokus? Je to jako kdyby v každé ruce musel držel 7 kg a pokusil se o trik, je to frustrující. Každej den neuděláš ani jeden trik. Takže když jsem byl v Estonsku, rozhodl jsem se, že každý den po dobu dvou měsíců budu dělat hodinu kardio, 300 kliku a 100 sedů lehů.

Dostatečně jsem zhubnul abych mohl jet do Barcelony bez toho aniž bych vypadal jako tlustoprd. (smích) Věděl jsem, že v Barceloně jsou skvělý spoty a nikdo mě nebude otravovat ve skate parcích jako doma… Doma je to šílený. Nevím jak by to bylo teď, ale 4 roky nazpět bych do parku v Americe nešel. 

Kdybych to zabíjel v parku, tak by to byl jinej příběh. Věděl jsem, že kdybych se objevil, tak by mě pohřbili. Znovu se učit skejtovat, před těma dětma s iPhony jak mě natáčej a já jak nedávám blunt fakie…nechci aby to kdokoliv viděl na téhle planetě. (smích)

 

Pracuješ vůbec na skate partu?

Winkle mě natáčí každou chvíli, když jezdím. Jenom zabírám nahrávky, nemám proto nějaký zvláštní důvod, možná to někdy dám na Youtube něco jako „Bam jede do Španělka“ nebo něco takového. Volali mi z Elementu a řekli, že mají 25 výročí a natáčejí video. Vyjde to v červnu, takže jestli budu něco co za to bude stát, tak to bude v tom videu. Včera poslali fakt dlouhej email, chtějí abych byl znovu součástí Elementu. A to zní dobře.

 

Když sis znovu vybral desku po 5 letech, zvládal jsi nějaký triky bez problému?

Udělat 50-50 v mini rampě, nebo ji sjíždět, bylo kdysi lehký jako nikdy před tím a já jsem to nezvládnul. Po 5 pokusech se mi to povedlo na 1,2 m vysoký mini rampě. Říkal jsem si, pane bože chlape, naučit se všechno znovu bude tak frustrující. Myslím si, že jsem do toho dostal docela rychle. Mám stále problémy s triky na rovným povrchu. Bylo by pro mě jednodušší udělat kickflip nebo tre flip do pyramidy, protože jsem rychlej a mám malej výskok. Jsem pořad špatnej s trikama na rovným povrchu.

 

Myslíš, že skejtování je něco co budeš brát vážněji, nebo budeš dál dělat pro televizi nebo filmy?

Skejtuju pro radost, ne abych do toho šel na plný koule kvůli skvělým trikům do videa.  Je to jenom skejtování s místníma v okolí, je jedno jestli to je mini rampa, skate park, bazén nebo nějaký spoty, který mi chtějí ukázat. V tuhle chvíli, chci si bejt jistej, že nemám žádný závazky vůči TV nebo k debilnímu Hollywoodu. Jediný co mě zajímá, je, že můžu jet do Španělska a tam si můžu skejtovat jak dlouho chci a nestarat se o kraviny.

 

Tim O´Conner zmínil, že by si s ním brzo měl oznámit najekej skate contest, je to pravda?

Je to pravda, díval jsem se na Copenhagen contest, vypadalo to, že to je dost velká sranda, napsal jsem Timovi, jestli by neudělal jeden z těch Euro contestu. Textovka mu přišla zrovna, když večeřel a diskutoval se všema porotcema, lepší načasování nemohlo bejt. Vypadá to, že budu v porotě v Evropským contestu tohle léto.

 

Díval ses v poslední době na nějaký nový videa, která tě nadchla?

Winkel mi vždycky pouští věci o GX1000, Dime a samozřejmě Evana Smitha, Younessa Amraniho no prostě všechny lidi co jezděj v Barceloně, drží mě v obraze, kdo to v dnešní době hrozně zabíjí. GX1000 mi připomíná starý 90. videa, VX1000 byla kamera, která se tehdy používala. V dnešní době se všechno mění, ale devadesátkový styl videií mě vždycky nakopne k ježdění na skejtu.

Někdy se dívám na dnešní videa, jako třeba Plan B video, kde je Chris Joslin a masivní tre flip, je něco fakt hustýho. Je sakra dobrý a klaním se k němu, ale u těhle videí se mi nechce jít ven na skate, chce se mi sednout do gauče a obdivovat jeho výkony. Věci po kterých se mi chce jít skejtovat jsou třeba od Daewona a Chrise Haslama, který dělají ty nejbláznivější a nejkreativnější věci v mini rampě o kterých se vám ani nezdá. Třeba kdysi videa od Powel Peralta nebo Hokus Pokus, to byli videa, která vás nahajpovala a vy jste si to chtěli zkusit sami. Ale když přijde na noseblunt na zábradlí přes 20 schodů, tak si sednu na gauč a budu vás obdivovat, ale nedostane mě to tak, že bych to chtěl zkusit taky.

 

Teď trochu mimo, nedonutili jste Brandona Novaka zkusit Jenkem (droga z výkalu a moči) před 10 lety?

(Smích) Jo! On to udělal. Dal si Jenkem. Colin Provost se vysral do sáčku, potom jsme to dali do láhve od Gatorade (energetický nápoj) nasadili na to kondom a dali do mikrovlnky. Novak to potom vdechnul asi 10x! Říkal, že se zhulil, ale nestálo to za to, spíš ho bolela hlava, takže Novak nedoporučuje zkoušet Jenkem. (Smích) Nevím jestli se to video dostalo někdy na veřejnost, ale já jsem to viděl na vlastní oči. Colin Provost se vysral do sáčku a Novak (napodobuje Novaka) „dobře kurva, pusťme se do týhle nový drogy“.

 

 Je teď Novak čistej? Dělal jsem s ním rozhovor, když byl ve vězení pár let nazpátek.

Je čistej, celý 2 roky. 16 krát se pokoušel o rehabilitaci, ale teď se fakt překonal, chodí do škol a mluví o tom. Bere to fakt vážně. Vždycky chodil na rehabilitace aby dokázal mě nebo jeho matce, že je čistej znovu, takže když potřeboval nějaký prachy, nebyly použity na heroin. Ale teď to není o tom.

 

Jak ses z toho dostal ty? Vím že jsi dělal Family Therapy Show, ale říkal jsem, že to je asi jenom zábava?

Ne, bylo to realný. Šel jsem do toho, protože jsem si nemyslel, že mám tak velkej problém s alkoholem, a taky jsem se podíval kolik mi nabídly. Říkal jsem si, počkejte, lidi platí velký prachy za terapie a vy platíte mě tuhle částku abych prošel terapií. Tohle je dvojta výhra, udělám to.

Ale když jsem se do toho dostal, uvědomil jsem si, že muzikanti můžou pařit jako rock hvězdy, protože hraní na kytaru a opilost jde v ruku v ruce, ale když chcete jezdit na skejtu a být opilej, tak to nejde. Budete si dávat na koule a padat na ksicht, takže jsem si uvědomil, že jsem neskejtoval, kvůli velkému popíjení alkoholu.

Chvíli jsem byl čistej, pak jsem se znovu napil, v tu chvíli jsem řekl „ Sakra, to je fakt problém.“ Byl bych debil, kdybych nadával Novakovi, že nemůže přestat s heroinem, ale já zas nemohl položit tu blbou flašku. Neměl jsem nikdy problémy s práškama, nikdy jsem nezkusil heroin, ale přestat pít byl pro mě velký boj. Když jste obklopeni dobrými lidmi a musíte něco dělat, budete dobrý. Třeba v Barceloně se probudím a moje mise je skejtovat celej den. Španělsko je teď nejlepší místo pro mě, kde nebudu nasávat.

 Bam%20Margera%20na%20zemi%20ve%20%C5%A0pan%C4%9Blsku

foto: Nikki Margera

 

Pamatuju si, jak jsi jmenoval 3 věci, který tě dělají šťastným - je to skejtování, editování videí a hudba. Co se stalo?

Pravda, další věc kvůli kterým jsem přestal jezdit na skejtu je tvz. domácí hrdina. Mohl jsem zkusit udělat blunt fakie třeba na 3 metrový rampě a pak "Hometown hero" přijde a udělá blunt kickflip, potom přestávám jezdit v parku. Nedělají to proto, aby mi to předvedli, dělají to aby se ukázali Bamovi jak dobrý jsou. V hlavě si říkám, „Jseš jenom debil, kterej se předvádí přede mnou, proč bych měl dělat blunt?“

Kdysi jsme byli v Londýně, Muska udělal noseblunt na zábradlí, potom Gonz přišel před něj a udělal boardslide na zábradlí. To je nejúžasnější věc jakou jsem kdy viděl, protože Gonzovi je jedno kdo nebo co udělal na zábradlí, on prostě děla to svý. Já bych si sednul a říkal si, vše co zvládnu je boardslide, proč bych to měl dělat, když Muska udělal noseblunt? Gonz je chlapák, protože Gonzovi je to jedno, je skvělý, že je Gonzý součásti toho. Zmlkni a skejtuj. Přál bych si abych býval mlčel. Teď to doháním.

 

 

Rozhovor učinily: Ian Michna & Alex Raspa

Fotky pořídili: Thomas Winkle & Nikki Margera

Překlad: Vasyl Vencl